Aquapark je naozaj len snom

V predchádzajúcom blogu som popisoval dôvody, pre ktoré považujem výstavbu Aquaparku na Zelenej vode za nesplniteľný sen. Než vám popíšem ďalšie dôvody, pripomeňme si tie predchádzajúce, boli nimi: 1. Rastúca konkurencia v Piešťanoch, ktoré majú lepšie turistické zázemie a 2. Časová náročnosť výstavby, nakoľko dnes neexistuje ani základný územný plán obce, nie to ešte stavebné povolenie.

Tentokrát som preveril samotný projekt ako aj investora, ktorý vraj vyčlenil viac ako 30 miliónov EUR. Komu sa nechce čítať celý článok, poviem v skratke dôvody, a to
1. Projekt aquaparku je zjavne podhodnotený, pretože ceny atrakcií sú nižšie, než je skutočnosť.
2. Investor pravdepodobne nedisponuje finančnými prostriedkami, je len “hľadačom” investorov. V roku 2017 vstúpil do iného projektu v Bratislave za 50 mil. EUR, na základe čoho stavebníkovi predĺžili stavebné povolenie, no do dnešného dňa sa tam stavať nezačalo.

1. Projekt
Ak zapátrame v minulosti, súčasný nájomca už jeden projekt aquaparku predložil, bol krásny no príliš veľký. Odborníci, ktorí už aquaparky stavali považovali tento projekt za neuskutočniteľný, nakoľko bol príliš drahý a jeho návratnosť možno odhadovať na viac ako 70 rokov.

V reparáte sa nájomca poučil a preto si kúpil už hotový, tzv. ready-made projekt z Gruzínska. Nakoľko gruzínsky projektant nepostupoval podľa európskych noriem, bude potreba ho prerobiť. Dúfajme, že tentokrát architektom, ktorý už má reálne skúsenosti s jeho projekciou.

Ak by sme sa pozreli na projekt z pohľadu odborníka, videli by sme, že:
a) voda z geotermálneho vrtu bude čerpaná na vykurovanie (nie je doteraz jasné či budovy alebo bazénov), vodu do bazénov nevedno odkiaľ budú čerpať, nakoľko projekt predložený spoločnosťou BOLT tento “detail” nerieši.

Pritom to môže byť takzvanou “ekonomickou samovraždou”, pretože pri projektom predpokladanej dennej návštevnosti 3000 - 6000 ľudí by šlo o rozdiel zopár miliónov v nákladoch ak bude čerpaný priamo z mestského vodovodu.

Nájomca tiež vo svojich plánoch podcenil cenu jednotlivých atrakcií. Napríklad WaterLoop (najlacnejšia atrakcia v aquaparku) reálne stojí spolu s dopadovým bazénom a technológiou cca. 1 milión EUR, pričom nájomca na všetky atrakcie (cca. 8 tobogánov) vyčlenil v projekte spolu 2,2 milóna EUR. Takéto nedôsledné ohodnotenie cien vybavenia urobí veľké problémy pri jeho dokončovaní, pretože vyčlenené peniaze dôjdu veľmi skoro po vybudovaní polovice aquaparku.

2. Investor
Dnes už vieme, kto by mal byť tým investorom, je ňou spoločnosť Billbarter Group so sídlom v Anglicku, no zrejme ide o maďarských občanov, ktorí si zanonymizovali účasť v spoločnosti založením anglickej firmy. Ak cítite nadšenie, neradujte sa prosím predčasne, pretože ako sa píše na ich oficiálnej stránke “Hľadáme finančníkov a investorov, aby nám pomohli zrealizovat plány majiteľov projektov.”
Čo v bežnej reči môže znamenať “sme sprostredkovatelia, peniaze nemáme a snáď niekoho s peniazmi nájdeme”.
Keďže investičná zmluva predložená nebola, nemožno zhodnotiť či investor už má prostriedky na realizáciu, alebo ide len o akúsi dohodu o hľadaní investorov.

Ak si nalogujete ich oficiálnu stránku (http://www.billbartergroup.com) v časti Portfólio nájdete veľké množstvo projektov. Projekt Aquaparku na Zelenej vode tam nehľadajte, nie je tam napriek oficiálne podpísanej investičnej zmluve.

No nájdete tam napríklad projekt výstavby 107 metrovej polyfunkčnej veže Residence Tower v Bratislave, ktorý sa viac ako 10 rokov nepodarilo zrealizovať. Napriek vstupu investora, teda Billbarter Group, sa na tomto projekte nepokračuje. Práve vstup investora malo vplyv na predĺženie stavebného povolenia. Aj vám sa zdá tento postup povedomý, keď mesto chcelo ukončiť nájomnú zmluvu, no vstupom rovnakého “investora” sa situácia zmenila a nájomca dostal možnosť predĺžiť nájomnú zmluvu o 50 rokov?

Dnes som sa bol v Bratislave osobne presvedčiť, ako pokračujú práce na tejto 50 miliónovej investície Billbarter Group-u. Veľké prekvapenie sa nekonalo a žiadne práce na výstavbe nie sú vidieť.

Nájomca sa odvolával na predchádzajúce skúsenosti týchto “investorov” s aquaparkom. V ich portfóliu možno nájsť aqualand v Banskej Bystrici, no ak si pozriete oficiálnu stránku (http://aqualandbb.eu/vodny-svet/) uvidíte bazény vybudované ešte snáď za minulého režimu spolu s dvoma skutočnými tobogánmi a umelým jazerom. Tieto stavby si pamätám z čias môjho štúdia v Banskej Bystrici, preto ich nemožno pripisovať tomuto investorovi. Jedny z posledných investícií, ktoré možno pripísať týmto investorom sú nafukovacie šmykľavky, trampolíny a nový prístrešok. Podľa stránky má ísť o investíciu 15 miliónov EUR.

Informácie o aquaparku mi dali ľudia, ktorí reálne spravujú aquaparky. Všetci sa zhodli, že nie je možné odhadnúť náklady na výstavbu bez tzv. štúdie zhotoviteľnosti alebo tiež feasibillity study. Táto štúdia komplexne rieši náklady výstavby a prevádzky aquaparku, je preto základným a nevyhnutným dokumentom, bez ktorého by žiadny triezvorozmýšľajúci investor investičnú zmluvu nepodpísal. S odhľadom na nesprávny výpočet cien tobogánov možno predpokladať, že túto štúdiu spoločnosť BOLT nemala.

Otázka teda znie, bude sa aquapark naozaj stavať alebo išlo o ďalší z ťahov, aby sa nevypovedala nájomná zmluva a udržala v novomešťanoch nádej vlastného kúpaliska?

Kliknite na odkaz dole a pozrite sa, ako vyzerá nafukovací aquapark za 15 miliónov eur.
http://aqualandbb.eu/vodny-svet/